خرید و نصب پله برقی

در دهه های اخیر شاید با شنیدن حتی کلمه ی پله برقی تعجب زیادی در ذهنمان ایجاد می شد و این سوال پیش می آمد که مگر می شود پله ای که در مکان ها عمومی و منازل و ... به صورت فلزی، سنگ و ... می باشد به صورت برقی و اتومات شود و خیلی راحت حمل و جابه جایی افراد را انجام دهد؟ اما با گذشت هر چه سریع تر زمان و همینطور پیشی گرفتن علم از زمان، شاهد انواع پله های برقی هستیم. 
در ساختار کلی پله برقی از یک نقاله استفاده شده است که به شکل زنجیره ای و پیوسته در حال گردش می باشد. از این دستگاه در مکان های پر رفت و آمد مانند ایستگاه های قطار شهری، فرودگاه، مجتمع های تجاری و به طور کلی مکان های پر ازدحام استفاده می شود.
پله برقی از جمله دستگاه هایی می باشد که به دلیل عدم امکان جابجایی و انتقال آن از نقطه ای به نقطه ی دیگر پس از نصب ، باید با توجه به نوع کاربرد و استفاده ای که از پله برقی داریم انتخاب مناسب و دقت بالایی داشته باشیم و با متخصصان در این حوزه مشورت کنیم.
پله برقی ها هم همانند دیگر دستگاه ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع استفاده و کاربردشان به سه صورت کلی پله برقی تجاری و پله برقی نیمه تجاری و پله برقی غیر تجاری تقسیم می شوند و از لحاظ محل نصب هم به سه قسمت محیط داخلی،محیط بیرونی و  محیط نیمه سرپوشیده تقسیم بندی می شوند. 

مشاوره و طراحی پله برقی

با توجه به اینکه استفاده از پله برقی در مراکز تجاری اهمیت بسیاری دارد و چگونگی قرار گرفتن پله برقی باعث زیبایی این مراکز و سهولت استفاده مراجعان می شود و با توجه به ارزش مراکز تجاری و نقش پله برقی در بازدید از مراکز خرید لذا طراحی محل نصب و نوع دستگاه استفاده شده در مراکز تجاری بسیار مهم می باشد و این شرکت با تجربه و تخصص کافی برای مشاوره و طراحی محل نصب و استفاده پله برقی در انواع مراکز تجاری همچون بازار مبل ایران شماره 3، بازار مبل کاسپین، بازار مبل کوروش و .... آمادگی خود را جهت مشاوره ، طراحی ، نصب و نقشه های لازم در خصوص پله برقی در پروژه های مختلف اعلام می دارد.

نصب و راه اندازی پله برقی

با توجه به اینکه نصب و راه اندازی پله برقی از اصولی ترین قسمت های پله برقی می باشد و نقش مهمی در بهره برداری از پله برقی دارا می باشد و این شرکت با سابقه درخشان در زمینه نصب و راه اندازی در پروژه های بزرگ کشور همچون متروی تهران خطوط 2،1و5 ، بازار مبل ایران شماره 3 ، بازار مبل کاسپین ، بازار مبل کوروش ، بازار بزرگ سارینا کیش ، بازار مبل خلیج فارس ، بازار مبل پاسارگاد و غیره ، تجربه کافی را در این امر دارا می باشد و سابقه خوبی از خود در این قسمت به جای گذاشته است .
نصب پله برقی
این شرکت با استفاده از پرسنل مجرب در زمینه نصب و راه اندازی انواع پله برقی با برندهای مختلف آمادگی خود در جهت همکاری با پروژه های مختلف اعلام می دارد.

پله برقی های تجاری (commercial escalators)

این نمونه از پله برقی همان طور که از نامش هم پیداست، در فروشگاه های چند طبقه، مراکز تجاری و هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد. از این مدل پله برقی بیشتر در مکان هایی استفاده خواهد شد که مجموع ساعات کاری آن ها کم تر از ۱۲ ساعت در روز بوده و جمعیت حاضر در آن به صورت یکنواخت از پله برقی استفاده می کنند و ازدحام جمعیت بر روی پله برقی وجود ندارد. ارتفاع این مدل دستگاه معمولا کم تر از ۶ متر می باشد و از پله هایی با زاویه ۳۵ درجه در ساخت آن ها استفاده می شود. این نمونه دستگاه فضای کم تری اشغال می کند. تعداد پله های افقی در ایستگاه های بالا و پایین ۲ عدد بوده و قطر قرقره ها در دو طرف پله ۷۵ میلی متر می باشد.

پله برقی های نیمه تجاری (heavy duty escalators)

از این مدل پله برقی در مکان هایی هم چون پل های عابر پیاده، قسمت های غیر اصلی ایستگاه مترو و به طور کلی در مکان های خارج از ساختمان که از پوشش کامل برخوردارند استفاده می شود. از آن جایی که این گونه پله برقی ها در کلیه ساعات شبانه روز استفاده می شود به ارتفاع توجهی نشده است و دارای زاویه ۳۰ یا ۳۵ درجه می باشند. تعداد پله ها در ایستگاه های بالا و پایین، ۳ عدد بوده و قطر قرقره ها در دو طرف پله ۷۵ یا ۹۰ میلی متر می باشد. درجه حفاظت موتور IP۵۴ می باشد و دلیل آن امکان ورود آب به داخل سازه از طریق کفش خیس می باشد. پوشش این پله ها باید از نوع ضد زنگ باشد.

پله برقی های غیر تجاری (extra heavy duty escalator)

استفاده از این مدل پله برقی در مکان هایی می باشد که در طول شبانه روز عبور و مرور افراد در آن زیاد است، صورت می گیرد. برای مثال ایستگاه های قطار و پایانه های مسافربری نمونه ای از این مکان ها می باشد. این نوع پله ها سنگین ترین و گران ترین انواع پله های برقی هستند. زاویه آن ها ۳۰ درجه بوده و تعداد پله های افقی در بالا و پایین ۳ عدد می باشد. درجه حفاظت موتور در این دستگاه IP۵۴ بوده و کلیه قطعات دارای رنگ ضد زنگ می باشند.

سکوهای بالایی و یا پایینی

بعد از آشنایی کلی در مورد انواع پله برقی باید به سراغ اجزای اصلی پله برقی برویم و با قسمت های مختلف این دستگاه آشنا شویم.پله برقی از سرهم کردن قطعات الکتریکی و مکانیکی مختلف و متفاوتی تشکیل میشود .
در تمامی مدل های پله برقی با هر برندی اولین قسمتی که هنگام سوار شدن مشاهده میکنیم سکوها می باشند که به صورت افقی و معمولا با روکش استیل هستند. این روکش ها یا درپوش ها توسط آچار مخصوص برداشته شده و به صورت کشویی از اسکلت پله برقی خارج میشوند . در زیر درپوش و داخل سکوی بالا، موتور پله برقی، تابلو فرمان مخصوص پله برقی، تابلو سه فاز و سایر تجهیزات دیده میشود.
آخرین قسمت از سکو که نزدیک ترین قسمت به پله های در حال حرکت است را صفحه شانه ای می گویند . صفحه های شانه ای مجهز به شانه هایی هستند که در میان لبه های پله ها قرار گرفته اند .این طراحی به این دلیل است که این قسمت های شانه مانند فاصله خالی بین سکو و پله هارو پر کرده و از گیر کردن اشیاء در بین این شکاف جلو گیری کنند. این صفحه های شانه ای متحرک و متصل به سنسور های حرکتی میباشد تا اگر چیزی در بین پله ها گیر کرد و یا اگر تنظیم پله ها ها به هم ریخت و با لبه برخورد کرد لبه به عقب رانده شود و سنسور هارا تحریک کرده و باعث خاموش شدن موتور پله برقی گردد تا از بروز خسارت جلوگیری نماید.

موتر گیربکس

همانطور که در قبل هم گفته شد داخل سکوی بالایی قطعات مختلفی وجود دارند که یکی از مهمترین آنها موتور گیربکس می باشد .موتور پله برقی به دو صورت افقی و عمودی در پله طراحی و نصب میگردد.این موتور ها کوپل شده با گیربکس هستند که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل کرده و توسط زنجیر پله برقی و به کمک چرخ دنده ای بزرگ به استپ چین پله برقی منتقل کرده و این عمل باعث حرکت پله برقی به سمت دلخواه میگردد و وظیفه ی مهمی را بر عهده دارد. انتخاب موتور پله برقی با توجه به مواردی مانند طول پله برقی ارتفاع و عرض آن می باشد .رنج توان پله برقی ها به صور کلی اینگونه است که برای پله هایی با عرض کمتر و طول مسیر پایین از موتور ۵.۵ کیلوات استفاده میکنند و با بالا رفتن عرض و ظرفیت پله برقی موتور ها به ۷.۵ یا ۸ کیلووات تغییر کرده و برای پله برقی های سنگین و بزرگ از موتور هایی با توان ۱۱ کیلوات استفاده میکنند.

سیستم ترمز

در پله برقی ها قسمتی که وظیفه نگهداشتن کامل پله را بر عهده دارد ترمز می باشد .در هنگام شروع به حرکت پله فک ها از محور موتور فاصله میگیرند همزمان برق وارد موتور شده و باعث حرکت آن میشود و در هنگام ایستادن نیز پس از قطع برق داخل موتور همزمان فک ها بسته شده و باعث ایست محور اصلی و در نتیجه پله میشوند.در سیستم های ترمز پله برقی معمولا از سیستم ترمزی به نام(pawl brake)استفاده میگردد اما انواع دیگر ترمزها مانند: ترمز های گوه ای(wedgr brake)- ترمز های تسمه ای (brake band)- ترمزهای مغناطیس رائم مدار بسته(closed permanent loop megnet brake) وجود دارند.

تابلو فرمان پله برقی

یک قطعه ی مشترک در بین پله برقی و آسانسور قطعه ای به نام تابلو فرمان می باشد. اما نسبت به آسانسور ها دارای پیچیدگی بسیار کمتری هستند و وظیفه اصلی تابلو فرمان کنترل عملکرد سوئیچ ها و برنامه ریزی پله می باشد.

استپ ها یا پله های متحرک

استپ ها همان پله های روانی هستند که مسافران بر روی آن ایستاده و به سمت قسمت دیگر پله حرکت میکنند. معمولا عرض استپ ها در پله برقی ها در عرض های ۸۰ سانتی متری و ۱۰۰ سانتی متری ساخته میشوند . جنس پله ها معمولا از آلمینیوم میباشد. 

زنجیر پله

این قطعه هم یکی از قطعات مهم در پله برقی ها میباشد . معمولا جنس این قطعه از فولاد بوده و وظیفه آن انتقال قدرت موتور به پله  ها و به حرکت در آوردن پله می باشد. اکثر زنجیر های پله برقی برای کاهش اصطحلاک و افزایش طول عمر نیاز به روغنکاری دارند.

دستگیره پله برقی و محرک آن

وظیفه ی دستگیره ها برای آن است که هنگام سوار شدن آنها را نگهداشته تا تعادل خودمان را از دست ندهیم .نیروی حرکت این دستگیره ها به وسیله ی یک چرخ دنده ی جدا به یک محور بزرگ انتقال پیدا میکند و سپس به دستگیره ها میرسد و باعث حرکت آنها میشود.

لامپ تعیین حدود پله برقی

این لامپ، لامپی فلوروسنتی عمدتا به رنگ سبز میباشد که در ابتدا و انتهای پله برقی ها نصب میگردد و نور آن از بین زبانه های بین پله ها بیرون میزند تا به مسافران کمک کند تا بتوانند قسمت های افقی پله را به راحتی تشخیص دهند و باعث افزایش ایمنی برای کاربران می باشد .  

صفحه نمایش خطا

هنگامی که خطایی در پله برقی رخ می دهد باعث توقف شدن پله برقی می گردد.  این مشکل باید به سرعت برطرف گشته تا پله دوباره شروع به حرکت نماید،در این نمایشگر هنگام اخطار کد خطای مورد نظر ثبت میگردد و به سرویس کار نشان میدهد که مشکل از کدام قسمت پله میباشد و این قطعه باعث می شود که سرویس کار با صرف کمترین زمان پله برقی را عیب یابی و راه اندازی کند.

نمایشگر جهت حرکت پله برقی

در ابتدای ورودی و خروجی هر پله برقی عموما نمایشگر هایی به صورت LED دیده می شوند که یا علامت فلش را دارا هستند یا علامت ورود ممنوع که به افراد در تشخیص جهت حرکت پله برقی کمک مینماید.
اجزای دیگری نیز در پله برقی وجود دارد که جهت افزایش ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی می باشند. مانند :
1- محافظ های ایمنی موتور
۲- قطع کننده های مدار اصلی
۳-سیستم کنترل ترمز
۴-سیستم کنترل سرعت
۵-سیستم کنترل عملکرد دستگیره ها
۶-سیستم کنترل عملکرد زنجیر
۷-سنسور های حرکتی دو قسمت بالا و پایین سکو ها یا پاخور ها
پله برقی ها هم مانند سایر دستگاه های دیگر نیاز به مراقبت و نگهداری های مخصوص به خود دارد. وجود یک برنامه منظم برای نگهداری پله برقی و سرویس آن توسط سرویس کار پله برقی باعث می شود تا آسیب و خطرات ناشی از آن به حداقل برسد.
اولین مرحله برای سرویس، نظافت ظاهری پله برقی است که باعث اطمینان افراد به سالم بودن آن می شود. در مرحله بعدی انجام سرویس و نگهداری، قسمت های الکتریکی پله مورد بررسی قرار می گیرد. ایمنی برخی بخش ها مانند، سنسور، میکروسوئیچ و حسگر اهمیت بالایی دارد که باید توسط افراد متخصص انجام گیرد. علاوه بر قسمت های الکتریکی، قسمت های مکانیکی پله نیز اهمیت زیادی دارند.
اجزای تشکیل دهنده قسمت مکانیکی مثل بلبرینگ ها، زنجیرها، استپ ها و… نیاز به سرویس دارند و این سرویس به وسیله دستگاه پمپ روغن و روغن کاری تمام اجزای مکانیکی انجام می پذیرد.
اطلاعات تماس
آدرس : تهران. چهارراه یافت آباد. بازار مبل خلیج فارس. طبقه دوم. واحد ۵۹
تلفن : ۶۶۶۷۵۷۳۲
فکس : ۶۶۶۷۵۲۱۲
موبایل : ۰۹۱۲۴۲۸۴۶۴۲
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آراد صنعت آناهیتا می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح