چت در واتساپ

پله برقی از صفر تا 100 | انواع پله برقی همراه با فیلم و عکس

پله برقی
در دهه های اخیر شاید با شنیدن حتی کلمه ی پله برقی تعجب زیادی در ذهنمان ایجاد می شد و این سوال پیش می آمد که مگر می شود پله ای که در مکان ها عمومی و منازل و ... به صورت فلزی، سنگ و ... می باشد به صورت برقی و اتومات شود و خیلی راحت حمل و جابه جایی افراد را انجام دهد؟ اما با گذشت هر چه سریع تر زمان و همینطور پیشی گرفتن علم از زمان، شاهد انواع پله های برقی هستیم.  در این صفحه به موضوع پله برقی های ساخت شرکت آراد می پردازیم.
پله برقی
در ساختار کلی پله برقی از یک نقاله استفاده شده است که به شکل زنجیره ای و پیوسته در حال گردش می باشد. از این دستگاه در مکان های پر رفت و آمد مانند ایستگاه های قطار شهری، فرودگاه، مجتمع های تجاری و به طور کلی مکان های پر ازدحام استفاده می شود.
پله برقی از جمله دستگاه هایی می باشد که به دلیل عدم امکان جابجایی و انتقال آن از نقطه ای به نقطه ی دیگر پس از نصب ، باید با توجه به نوع کاربرد و استفاده ای که از پله برقی داریم انتخاب مناسب و دقت بالایی داشته باشیم و با متخصصان در این حوزه مشورت کنیم.
پله برقی و تولید پله برقی و کارخانه پله برقی
پله برقی ها هم همانند دیگر دستگاه ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع استفاده و کاربردشان به سه صورت کلی پله برقی تجاری و پله برقی نیمه تجاری و پله برقی غیر تجاری تقسیم می شوند و از لحاظ محل نصب هم به سه قسمت محیط داخلی،محیط بیرونی و  محیط نیمه سرپوشیده تقسیم بندی می شوند. 

 

مشاوره و طراحی پله برقی

با توجه به اینکه استفاده از پله برقی در مراکز تجاری اهمیت بسیاری دارد و چگونگی قرار گرفتن پله برقی باعث زیبایی این مراکز و سهولت استفاده مراجعان می شود و با توجه به ارزش مراکز تجاری و نقش پله برقی در بازدید از مراکز خرید لذا طراحی محل نصب و نوع دستگاه استفاده شده در مراکز تجاری بسیار مهم می باشد و این شرکت با تجربه و تخصص کافی برای مشاوره و طراحی محل نصب و استفاده پله برقی در انواع مراکز تجاری همچون بازار مبل ایران شماره 3، بازار مبل کاسپین، بازار مبل کوروش و .... آمادگی خود را جهت مشاوره ، طراحی ، نصب و نقشه های لازم در خصوص پله برقی در پروژه های مختلف اعلام می دارد.

مشاوره طراحی پله برقی

نصب و راه اندازی پله برقی

با توجه به اینکه نصب و راه اندازی پله برقی از اصولی ترین قسمت های پله برقی می باشد و نقش مهمی در بهره برداری از پله برقی دارا می باشد و این شرکت با سابقه درخشان در زمینه نصب و راه اندازی در پروژه های بزرگ کشور همچون متروی تهران خطوط 2،1و5 ، بازار مبل ایران شماره 3 ، بازار مبل کاسپین ، بازار مبل کوروش ، بازار بزرگ سارینا کیش ، بازار مبل خلیج فارس ، بازار مبل پاسارگاد و غیره ، تجربه کافی را در این امر دارا می باشد و سابقه خوبی از خود در این قسمت به جای گذاشته است .
نصب پله برقی
این شرکت با استفاده از پرسنل مجرب در زمینه نصب و راه اندازی انواع پله برقی با برندهای مختلف آمادگی خود در جهت همکاری با پروژه های مختلف اعلام می دارد.

پله برقی های تجاری (commercial escalators)

این نمونه از پله برقی همان طور که از نامش هم پیداست، در فروشگاه های چند طبقه، مراکز تجاری و هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد. از این مدل پله برقی بیشتر در مکان هایی استفاده خواهد شد که مجموع ساعات کاری آن ها کم تر از ۱۲ ساعت در روز بوده و جمعیت حاضر در آن به صورت یکنواخت از پله برقی استفاده می کنند و ازدحام جمعیت بر روی پله برقی وجود ندارد. ارتفاع این مدل دستگاه معمولا کم تر از ۶ متر می باشد و از پله هایی با زاویه ۳۵ درجه در ساخت آن ها استفاده می شود. این نمونه دستگاه فضای کم تری اشغال می کند. تعداد پله های افقی در ایستگاه های بالا و پایین ۲ عدد بوده و قطر قرقره ها در دو طرف پله ۷۵ میلی متر می باشد.

پله برقی تجاری

پله برقی های نیمه تجاری (heavy duty escalators)

از این مدل پله برقی در مکان هایی هم چون پل های عابر پیاده، قسمت های غیر اصلی ایستگاه مترو و به طور کلی در مکان های خارج از ساختمان که از پوشش کامل برخوردارند استفاده می شود. از آن جایی که این گونه پله برقی ها در کلیه ساعات شبانه روز استفاده می شود به ارتفاع توجهی نشده است و دارای زاویه ۳۰ یا ۳۵ درجه می باشند. تعداد پله ها در ایستگاه های بالا و پایین، ۳ عدد بوده و قطر قرقره ها در دو طرف پله ۷۵ یا ۹۰ میلی متر می باشد. درجه حفاظت موتور IP۵۴ می باشد و دلیل آن امکان ورود آب به داخل سازه از طریق کفش خیس می باشد. پوشش این پله ها باید از نوع ضد زنگ باشد.

اجزای پله برقی

پله برقی های غیر تجاری (extra heavy duty escalator)

استفاده از این مدل پله برقی در مکان هایی می باشد که در طول شبانه روز عبور و مرور افراد در آن زیاد است، صورت می گیرد. برای مثال ایستگاه های قطار و پایانه های مسافربری نمونه ای از این مکان ها می باشد. این نوع پله ها سنگین ترین و گران ترین انواع پله های برقی هستند. زاویه آن ها ۳۰ درجه بوده و تعداد پله های افقی در بالا و پایین ۳ عدد می باشد. درجه حفاظت موتور در این دستگاه IP۵۴ بوده و کلیه قطعات دارای رنگ ضد زنگ می باشند.

عکس پله برقی های غیر تجاری

سکوهای بالایی و یا پایینی

بعد از آشنایی کلی در مورد انواع پله برقی باید به سراغ اجزای اصلی پله برقی برویم و با قسمت های مختلف این دستگاه آشنا شویم.پله برقی از سرهم کردن قطعات الکتریکی و مکانیکی مختلف و متفاوتی تشکیل میشود .
در تمامی مدل های پله برقی با هر برندی اولین قسمتی که هنگام سوار شدن مشاهده میکنیم سکوها می باشند که به صورت افقی و معمولا با روکش استیل هستند. این روکش ها یا درپوش ها توسط آچار مخصوص برداشته شده و به صورت کشویی از اسکلت پله برقی خارج میشوند . در زیر درپوش و داخل سکوی بالا، موتور پله برقی، تابلو فرمان مخصوص پله برقی، تابلو سه فاز و سایر تجهیزات دیده میشود.
سکوی پله برقی
آخرین قسمت از سکو که نزدیک ترین قسمت به پله های در حال حرکت است را صفحه شانه ای می گویند . صفحه های شانه ای مجهز به شانه هایی هستند که در میان لبه های پله ها قرار گرفته اند .این طراحی به این دلیل است که این قسمت های شانه مانند فاصله خالی بین سکو و پله هارو پر کرده و از گیر کردن اشیاء در بین این شکاف جلو گیری کنند. این صفحه های شانه ای متحرک و متصل به سنسور های حرکتی میباشد تا اگر چیزی در بین پله ها گیر کرد و یا اگر تنظیم پله ها ها به هم ریخت و با لبه برخورد کرد لبه به عقب رانده شود و سنسور هارا تحریک کرده و باعث خاموش شدن موتور پله برقی گردد تا از بروز خسارت جلوگیری نماید.

موتر گیربکس

همانطور که در قبل هم گفته شد داخل سکوی بالایی قطعات مختلفی وجود دارند که یکی از مهمترین آنها موتور گیربکس می باشد .موتور پله برقی به دو صورت افقی و عمودی در پله طراحی و نصب میگردد.این موتور ها کوپل شده با گیربکس هستند که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل کرده و توسط زنجیر پله برقی و به کمک چرخ دنده ای بزرگ به استپ چین پله برقی منتقل کرده و این عمل باعث حرکت پله برقی به سمت دلخواه میگردد و وظیفه ی مهمی را بر عهده دارد. انتخاب موتور پله برقی با توجه به مواردی مانند طول پله برقی ارتفاع و عرض آن می باشد .رنج توان پله برقی ها به صور کلی اینگونه است که برای پله هایی با عرض کمتر و طول مسیر پایین از موتور ۵.۵ کیلوات استفاده میکنند و با بالا رفتن عرض و ظرفیت پله برقی موتور ها به ۷.۵ یا ۸ کیلووات تغییر کرده و برای پله برقی های سنگین و بزرگ از موتور هایی با توان ۱۱ کیلوات استفاده میکنند.

گیربکس پله برقی

سیستم ترمز

در پله برقی ها قسمتی که وظیفه نگهداشتن کامل پله را بر عهده دارد ترمز می باشد .در هنگام شروع به حرکت پله فک ها از محور موتور فاصله میگیرند همزمان برق وارد موتور شده و باعث حرکت آن میشود و در هنگام ایستادن نیز پس از قطع برق داخل موتور همزمان فک ها بسته شده و باعث ایست محور اصلی و در نتیجه پله میشوند.در سیستم های ترمز پله برقی معمولا از سیستم ترمزی به نام(pawl brake)استفاده میگردد اما انواع دیگر ترمزها مانند: ترمز های گوه ای(wedgr brake)- ترمز های تسمه ای (brake band)- ترمزهای مغناطیس رائم مدار بسته(closed permanent loop megnet brake) وجود دارند.

ترمز پله برقی

تابلو فرمان پله برقی

یک قطعه ی مشترک در بین پله برقی و آسانسور قطعه ای به نام تابلو فرمان می باشد. اما نسبت به آسانسور ها دارای پیچیدگی بسیار کمتری هستند و وظیفه اصلی تابلو فرمان کنترل عملکرد سوئیچ ها و برنامه ریزی پله می باشد.

استپ ها یا پله های متحرک

استپ ها همان پله های روانی هستند که مسافران بر روی آن ایستاده و به سمت قسمت دیگر پله حرکت میکنند. معمولا عرض استپ ها در پله برقی ها در عرض های ۸۰ سانتی متری و ۱۰۰ سانتی متری ساخته میشوند . جنس پله ها معمولا از آلمینیوم میباشد. 

پله برقی و استپ پله برقی

زنجیر پله

این قطعه هم یکی از قطعات مهم در پله برقی ها میباشد . معمولا جنس این قطعه از فولاد بوده و وظیفه آن انتقال قدرت موتور به پله  ها و به حرکت در آوردن پله می باشد. اکثر زنجیر های پله برقی برای کاهش اصطحلاک و افزایش طول عمر نیاز به روغنکاری دارند.

زنجیر پله برقی

دستگیره پله برقی و محرک آن

وظیفه ی دستگیره ها برای آن است که هنگام سوار شدن آنها را نگهداشته تا تعادل خودمان را از دست ندهیم .نیروی حرکت این دستگیره ها به وسیله ی یک چرخ دنده ی جدا به یک محور بزرگ انتقال پیدا میکند و سپس به دستگیره ها میرسد و باعث حرکت آنها میشود.

دستگیره پله برقی

لامپ تعیین حدود پله برقی

این لامپ، لامپی فلوروسنتی عمدتا به رنگ سبز میباشد که در ابتدا و انتهای پله برقی ها نصب میگردد و نور آن از بین زبانه های بین پله ها بیرون میزند تا به مسافران کمک کند تا بتوانند قسمت های افقی پله را به راحتی تشخیص دهند و باعث افزایش ایمنی برای کاربران می باشد .  

لامپ پله برقی

صفحه نمایش خطا

هنگامی که خطایی در پله برقی رخ می دهد باعث توقف شدن پله برقی می گردد.  این مشکل باید به سرعت برطرف گشته تا پله دوباره شروع به حرکت نماید،در این نمایشگر هنگام اخطار کد خطای مورد نظر ثبت میگردد و به سرویس کار نشان میدهد که مشکل از کدام قسمت پله میباشد و این قطعه باعث می شود که سرویس کار با صرف کمترین زمان پله برقی را عیب یابی و راه اندازی کند.

نمایشگر جهت حرکت پله برقی

در ابتدای ورودی و خروجی هر پله برقی عموما نمایشگر هایی به صورت LED دیده می شوند که یا علامت فلش را دارا هستند یا علامت ورود ممنوع که به افراد در تشخیص جهت حرکت پله برقی کمک مینماید.
اجزای دیگری نیز در پله برقی وجود دارد که جهت افزایش ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی می باشند. مانند :
1- محافظ های ایمنی موتور
۲- قطع کننده های مدار اصلی
۳-سیستم کنترل ترمز
۴-سیستم کنترل سرعت
۵-سیستم کنترل عملکرد دستگیره ها
۶-سیستم کنترل عملکرد زنجیر
۷-سنسور های حرکتی دو قسمت بالا و پایین سکو ها یا پاخور ها
پله برقی ها هم مانند سایر دستگاه های دیگر نیاز به مراقبت و نگهداری های مخصوص به خود دارد. وجود یک برنامه منظم برای نگهداری پله برقی و سرویس آن توسط سرویس کار پله برقی باعث می شود تا آسیب و خطرات ناشی از آن به حداقل برسد.
اولین مرحله برای سرویس، نظافت ظاهری پله برقی است که باعث اطمینان افراد به سالم بودن آن می شود. در مرحله بعدی انجام سرویس و نگهداری، قسمت های الکتریکی پله مورد بررسی قرار می گیرد. ایمنی برخی بخش ها مانند، سنسور، میکروسوئیچ و حسگر اهمیت بالایی دارد که باید توسط افراد متخصص انجام گیرد. علاوه بر قسمت های الکتریکی، قسمت های مکانیکی پله نیز اهمیت زیادی دارند.
اجزای تشکیل دهنده قسمت مکانیکی مثل بلبرینگ ها، زنجیرها، استپ ها و… نیاز به سرویس دارند و این سرویس به وسیله دستگاه پمپ روغن و روغن کاری تمام اجزای مکانیکی انجام می پذیرد.

برس های پله برقی برای چیست؟

فرچه یا برس ایمنی به عنوان یکی از اصلی ترین جز پله برقی به حساب می آید که نقش مهمی در ایمنی این وسیله حمل و نقلیه عمومی دارد. بین پله برقی و دیواره آن یک شکاف کوچک وجود دارد که باعث حرکت پله به سمت بالا و پایین می شود.بدون شکاف پله حرکت نمی کند.  فرچه یا برس ایمنی روی این شکاف قرار می گیرد تا به دیگران هشدار دهد که نیاید به این شکاف نزدیک شوند. در صورتی که در زمان حمل و نقل شی به شکاف نزدیک شود این برس ایمنی هشدار می دهد. 
پله برقی و اجزای پله برقی
برس ها مدام در حال حرکت هستند تا اشیا را از کنار شکاف پس بزنند و مانع نزدیک شدن آنها با شکاف شوند. سایز این برس ها متناسب با نوع پله اندازه گیری می شود تا بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند. شکاف ها منطقه خطر هستند که به کمک این برس های متحرک پوشش داده می شوند تا خطری حتی کودکان را تهدید نکند. هر چه ارتفاع پله بیشتر باشد مسلما شکاف هم بزرگ تر خواهد بود بدین ترتیب برش ها هم بزرگ تر می شوند تا بتوانند عملکرد بهتری در زمان حمل و نقل افراد داشته باشند. 

بهترین آسانسور و پله برقی

بهترین آسانسور و پله برقی ساخته شده از بهترین متریال بوده و می تواند نیاز افراد را به بهترین شکل برطرف سازد. در محیط هایی که امکان نصب آسانسور وجود ندارد پله برقی بهترین گزینه بوده و جایگزین خوبی است. بهترین پله برقی و آسانسور باید طول عمر زیادی داشته باشد و بتواند حجم بالایی از افراد را به راحتی جابجا کند. کیفیت بالا و کارایی عالی مهمترین دلیل برتری این تجهیزات صنعتی خواهد بود. پله هایی که ایمنی بیشتر دارند امروزه مورد استقبال قرار می گیرند و در همه جا هم قابل نصب هستند. 
بهترین پله برقی در ایران
عملکرد سریع آنها باعث شده تا حمل و نقل در کمترین زمان انجام شود. پله برقی ها دارای سرعت استانداردی هستند و زمانی که برق قطع می شود شما می توانید پله ها را به سمت پایین یا بالا طی کرده و به محل مورد نظر خود برسید. اما آسانسور در زمان قطعی برق دیگر قابل استفاده نبوده و افراد باید در آن منتظر بمانند. امروزه بهترین پله برقی ها ساخته شده که کاملا سفارشی هستند و در هر شرایطی هم بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند. این تجهیزات صنعتی با ظرفیت مشخصی طراحی و ساخته می شوند. 

لیست قیمت انواع پله برقی

ما لیست قیمت انواع پله برقی را در اختیار شما قرار می دهيم تا بتوانید با مقایسه آنها با توجه به بودجه خود خرید را انجام دهید. قیمت پله برقی در ایران بر اساس فاکتورهایی چون جنس و کیفیت و سایز و همچنین برند مشخص می گردد. هر چه سایز پله برقی بزرگ تر باشد قطعا ساخت آن زمان بر بوده و نیاز به مواد اولیه بیشتری هم دارد به همین دلیل کارخانه آن را با قیمت بیشتری به فروش می رساند. مارک های معتبر همیشه قیمت بالایی را به خود اختصاص می دهند و چون کیفیت بهتری هم دارند مورد استقبال قرار می گیرند. 
ما درون سایت قیمت های بروز را در معرض دید شما قرار می دهیم تا بتوانید با مقایسه آنها انتخابی عالی داشته باشید. تورم باعث افزایش قیمت مواد اولیه شده که در این صورت محصول نهایی هم با افزایش قیمت روبرو خواهد شد. قیمت ها کاملا بروز هستند و ثبات چندانی هم ندارند. بالا بودن کیفیت خود مهمترین دلیل قیمت گذاری پله برقی بوده چون مدل های باکیفیت همیشه با نرخ بیشتری به فروش می رسند و مشتری هم همیشه ترجیح می دهد تا مدل های باکیفیت را خریداری کند. 

خرید و فروش پله برقی

از آنجا که پله برقی سرعت رفت و آمد و جابجایی را بیشتر کرده مردم هم استقبال زیادی از این دستگاه می کنند. خرید این دستگاه باعث شده تا تردد در پاساژها آسان تر و سریع تر شود. خرید با حجم های مختلف صورت می گیرد و این امر بستگی به نیاز و بودجه ای که مشتری تعیین کرده دارد. اگر محیط شما کوچک باشد خرید پله برقی هایی با چیدمان تکی پیشنهاد می شود. بیشتر مشتری ها قبل از خرید ابتدا این دستگاه را سفارش می دهند تا طبق نیاز آنها طراحی و تولید شود. خرید این دستگاه در محیط های اداری و تجاری و فروشگاهی الزامی می باشد. 
خرید به روش های مختلف صورت می گیرد و افراد در هر شرایطی که باشند می توانند خرید خود را انجام دهند. این سایت توانسته شرایط خریدی آسان را پیش روی مصرف کنندگان قرار دهد. شما می توانید قبل از خرید مشاوره های سودمندی را با کارشناسان ما داشته باشید که اطلاعات خوبی را به شما می دهند. خرید آنلاین مزیت های زیادی دارد و باعث می شود تا تا شما بتوانید تمام مدل ها را درون سایت مشاهده و مقایسه کنید و با این روش خرید ایده آلی داشته باشید. حجم خرید تاثیر بسزایی در قیمت خواهد داشت و شما می توانید مدل و برند مورد نظر خود را به راحتی انتخاب کنید. 
خرید و فروش پله برقی
شرکت آراد صنعت با فروش پله برقی با کیفیت توانسته نیاز مصرف کنندگان را به بهترین شکل برطرف سازد. این مجموعه همیشه پله برقی های کاربردی و جدید را به مشتریان خود معرفی می کند که این مدل ها بهترین کارایی را دارند و می توانند در جلب رضایت مشتری هم نقش بسزایی داشته باشند. فروش با حجم های مختلف و متناسب با نیاز و مصرف مشتری صورت می گیرد. این شرکت برای فروش از نمایندگی ها کمک می گیرد به همین دلیل شما در اقصی نقاط کشور شاهد نمایندگی های معتبر و بزرگ خواهید بود. فروش به صورت اینترنتی باعث شده تا دست واسطه ها از بازار کوتاه شود و پله برقی هم قیمت مناسب تری داشته باشد. 
در این سايت شما شاهد برندهای مختلفی خواهید بود که هر کدام کیفیت مختص به خود را دارند. استقبال زیاد مصرف کنندگان و مصرف بالای پله برقی خود زمینه فروش بیشتر و در کنار آن تولید بالاتر را فراهم کرده که سود خوبی برای فروشنده و تولیدی به همراه دارد. تنوع درون سایت بالا بوده و مشتری ها انتخاب های زیادی پیش رو دارید بنابراین می توانند متناسب با نیاز خود خرید را انجام دهند. بالا رفتن حجم فروش باعث شده تا این مرکز تخفیفات خوبی را برای مشتری در نظر بگیرد که در این صورت صرفه اقتصادی زیادی برای مشتری خواهد داشت. 

پله برقی کوچک

یکی از مدل های پله برقی ، پله برقی کوچک می باشد که دارای همان انواع پله برقی معمولی می باشند . در حقیقت استفاده از پله برقی های کوچک بسیار می باشد و در واحد های تجاری ، فرودگاه ها ، ایستگاه های مترو و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

چگونه سوار پله برقی شویم ؟

مهمترین نکات در زمان سوار شدن پله برقی عبارت است از : 
با وسایلی مانند کالسکه ، عصا و واکر سوار پله برقی نشوید .
در زمانی که پابرهنه هستید از پله برقی استفاده نکنید .
در صورتی که کودکتان همراهتان می باشد ، حتما دست او را بگیرید .
در صورتی که پله برقی خاموش می باشد ، از آن استفاده نکنید و از پله های اطرف آن استفاده کنید .
عکس نصب و حمل پله برقی

چند عامل موثر در طراحی پله برقی

ملزومات فیزیکی: رعایت الزامات فیزیکی می تواند در عواملی چون:  گام و طول پله برقی و تعیین مسافت برای طی شدن بسیار موثر باشد.
فضای مورد نیاز: بسیاری از پله برقی ها برای این هدف تعبیه می شوند که افراد را از یک طبقه به سطح طبقه دیگر انتقال دهند اما گاهی پله برقی با هدف های دیگر ساخته می شود، از جمله اینکه  افراد و بازدیدکنندگان یک نمایشگاه را به طرف درب های خروجی هدایت کنند، پس تعبیه پله برقی در یک فضای مناسب می تواند بسیار کاربردی و کارآمد باشد.
عکس نصب پله برقی
شلوغی و ترافیک ساختمان: یکی دیگر از نکاتی که باید طراحان پله برقی به آن دقت کنند این است که حجم ترافیکی که ممکن است در ساختمان به وجود بیاید را پیش بینی کنند و بر این اساس پله‌برقی را طراحی کنند، مثلاً یک پله برقی که کم عرض است در ثانیه می تواند ۵ متر حرکت کند و حدود ۲۰۰۰ نفر را جابجا کند پس طراحان باید پله برقی را بر اساس  ظرفیت جاذبه جایی و حداکثر تقاضای ترافیک تطبیق دهند و آن را طراحی و نصب کنند.
استانداردهای ایمنی : یکی از سوالاتی که در مورد اهمیت و کاربرد فرچه یا برس است که کنار پله برقی تعبیه می شود می توان با قاطعیت گفت که مهمترین قطعه در افزایش و ایمنی پله برقی فرچه یا برس کناری است.
عکس نصب پله برقی
نما و زیبایی پله ها: یکی از مهمترین عوامل فیزیکی در طرح اولیه پله برقی توجه به زیبایی پله هاست که در ساختمان ها و نمایشگاه های مجلل و پر رفت آمد می تواند بسیار چشمگیر و جذاب باشد.

مزایا و معایب پله برقی

پله برقی جز وسایل کاربردی بوده که اختراع آن در زندگی بشر و پیشرفت آن تاثیر بسزایی داشته است. کاربرد پله برقی بسیار زیاد بوده و می تواند حمل و نقل را آسان تر و سریع تر کند. در بسیاری از اماکن عمومی مانند پایانه های مسافربری، واحدهای بزرگ تجاری، سالن های مترو، پاساژها و مراکز خرید شاهد این اختراع مفید و سودمند خواهیم بود. در پاساژها و مراکز تجاری چند طبقه پله برقی ها استفاده زیادی دارند و در زمان نبود برق هم بر خلاف آسانسور می توان به راحتی از آنها استفاده کرد.  پله برقی کمک کرده تا جمعیت به آسانی و با سرعت بالا در طبقات بالاتر و پایین تر از همکف هدایت شوند و تردد داشته باشند و در نتیجه به صورت غیر مستقیم تاثیر بسزایی در رونق کسب وکار در طبقات دیگر این مجموعه‌ها می‌گذارد. 
مزایا و معایب پله برقی
نصب و استفاده از پله برقی مزایای زیادی دارد همین امر هم باعث استقبال زیاد مردم از آن شده است‌. اولین مزیت محرک بودن این دستگاه است که به شما این امکان را می دهد تا با سرعت بالاتر و بدون حرکت پله ها را طی کنید. در زمان قطعی برق شما می توانید پله ها را طی کرده و به محل مورد نظر بروید. از دیگر مزایا می توان به ظرفیت بالا و عدم انتظار برای جا به جایی در مقایسه با نمونه های مشابه مانند آسانسور اشاره کرد. امکان نصب آن در هر جایی وجود دارد. بدنه فولادی و ضد زنگ این دستگاه در مقابل رطوبت و حرارت و فشار دوام زیادی دارد و دچار پوسیدگی و زنگ زدگی و همچنین شکستگی نمی شود. مزیت دیگر پله برقی بدون صدا و لرزش بودن آن است و ارتفاعی که دارد کاملا استاندارد بوده و افراد ترسی از آن نخواهند داشت. مزیت دیگر این دستگاه امکان نصب آن به صورت تکی و موازی و ضربدری بوده که رفت و آمد را در هر محیطی راحت تر می کند. 
پله برقی لوکس
پله برقی در مقابل مزایا معایبی را هم از آن خود کرده که به آنها اشاره می کنیم. نصب پله برقی نیاز به تخصص و مهارت بالا دارد و هر کسی نمی تواند کار نصب را انجام دهد. شکاف هایی که بین پله و دیوارها قرار دارد اگر چه با برس ها پوشیده شده اما خطراتی را به همراه دارد و ممکن است دست یا پای کودک درون آن قرار بگیرد. برخی پله ها با ارتفاع زیاد ساخته می شوند و افرادی که ترس از ارتفاع دارند نمی توانند از آن استفاده کنند. از دیگر معایب پله برقی می توان به تردد تنها با مای پیاده اشاره کرد چون حمل و نقل لوازم کار دشواری است‌. امکان تکیه دادن به دیواره ها وجود ندارد. روی دستگیره هیچ وسیله را نباید قرار داد. زمانی که پله برقی خاموش است نباید از آن استفاده کرد چون روشن شدن ناگهانی آن خطرات زیادی را به همراه دارد. 

 

انواع پله برقی از نظر کاربری

پله موازی: این نوع پله ها معمولاً  رفت و برگشت آن ها در خلاف جهت و سوی همدیگر قرار دارد و در ساختمان های عمومی بسیار کاربرد دارد، از مزیت های آن اشغال فضای زیاد، قیمت بالا و کارایی کمتر نسبت به دیگر پله هاست.
تصویر نصب پله برقی
ضربدری یا متقاطع: پله های ضربدری معمولاً و ورود و خروج آنها به این شکل است که در ابتدا و انتهای بالا و پایین پله ها انجام می شود و این پله ها معمولاً در یک جهت حرکت می کنند و نوع چیدمان و ظاهر این نوع پله ها بسیار زیبا و منحصر به فرد است، که از مزیت این نوع پله این است که بسیار کم هزینه است و می‌تواند افراد را تا ۵ طبقه بدون توقف انتقال دهد که این نوع پله ها معمولاً در فرودگاه ها و سالن ها و فروشگاه های بزرگ استفاده می شوند.
موازی چندگانه: این گونه پله ها معمولاً کنار یکدیگر قرار می گیرند ولی جهت حرکت آن ها خلاف یکدیگر است، در محیط های شلوغ به صورت چندین پله موازی قرار می گیرند.
پله برقی مناسب افراد ویلچری: در این نوع پله برقی معمولاً سه پله به صورت متوالی و حالت پاگرد برای افراد بیماری که دارای ویلچر هستند تعبیه می‌ شود که پس از پیاده شدن این افراد  پله به حالت و سرعت اولیه خود برمی‌گردد و بیشتر این گونه پله ها در کشور ژاپن استفاده می شود.

پله برقی چگونه اختراع شد ؟ تاریخچه پله برقی در جهان

در اینجا می خواهیم به موضوع اختراع پله برقی و فرایند تبدیل آن به پله برقی های فعلی توضیح دهیم .
اولین استفاده از پله برقی در جهان :
اولین استفاده و کاربرد از پله برقی به زمان ساخت اهرام مصر باستان برمی گردد که در آن یک مسیر تشکیل شده از تنه درختان برای انتقل و جابجایی مکعب های سنگی استفاده می شده است .
قدیمی ترین و اولین پله برقی دنیا
ثبت رسمی اختراع پله برقی در دنیا
اولین بار در سایت 1859 در امریکا اختراع پله برقی ثبت رسمی شد و به آن اصطلاحا پله های گردان می گفتند. البته در آن زمان شاید مخترع ان هم گمان نمی کرد وسیله ای که اختراع کرده است تا این حد در زندگی روزمره ی همه انسان ها تاثیر داشته باشد  در سالیان بعد یعنی سال 1892 یک پله برقی شیبدار که ماهیت تفریحی داشت ساخته شد و مردم را از ارتفاع کوتاهی به اسکله جزیره منتقل می کرد و توانست در کمتر از یک هفته 76 هزار نفر از جابجا کند و حدودا 5 سال بعد یعنی در سال 1897 اولین پله برقی تجاری در نیویورک امریکا تولید و در سال 1900 در نمایشگاه پاریس توانست مقام برتر رو کسب نماید و از ان تاریخ تا الان روز به روز شرکت های بیشتری در زمینه تولید و ساخت انواع پله برقی ها در جهان فعالیت می کنند .

پله برقی چگونه ساخته می شود؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم پله برقی دارای اجزای مختلفی بوده که همه از بهترین متریال ساخته شده اند به همین دلیل کاملا استاندارد بوده و می تواند در هر شرایطی بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. نحوه ساخت پله برقی به این صورت است که ابتدا طرح اولیه توسط نرم افزار طراحی می شود. بعد از آن پله برقی که توسط مشتری سفارش داده شده با بهترین متریال و طبق الگوی طراحی شده ساخته می شود. تمام اجزای پله برقی به صورت جداگانه ساخته می شوند و هنگام نصب به هم متصل می گردند.
ساخت پله برقی
 کنترل کیفیت در تمام مراحل ساخت انجام می گیرد تا تمام قسمت ها به صورت کاملا استاندارد ساخته شوند. زنجیر استپ این دستگاه فولادی بوده تا هم بتواند فشار بالا را تحمل کند و هم اینکه در مقابل رطوبت و حرارت دوام زیادی داشته باشد و دچار زنگ زدگی و پوسیدگی هم نشود. خرپا سازه اصلی پله برقی بوده که به صورت یکپارچه ساخته می شود. اگر طول پله برقی زیاد باشد خرپا به صورت چند تکه ساخته می شود تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد‌. 

پله برقی چیست؟

 پله برقی یک راه پله متحرک و عمودی بوده که می تواند نفرات را در جهت بالا و پایین حرکت دهد و برای حمل و نقل بهترین گزینه است. ما در اینجا همه چیز را در مورد پله برقی شرح می دهیم تا شما شناخت بهترین از این تجهیزات صنعتی داشته باشید. در مکان هایی که امکان نصب آسانسور وجود ندارد پله برقی بهترین گزینه بوده که بازدهی خوبی هم دارد. در این سايت ما به معرفی پله برقی پرداختیم تا شما را با نمونه های مختلف این دستگاه و کارایی آن آشنا کنیم. 
پله برقی چیست
پله برقی از اجزای مختلفی تشکیل شده که همکاری آنها با هم باعث حرکت پله به صورت یکنواخت می شود. بدنه فلزی این دستگاه باعث شده تا مقاومت زیادی در مقابل فشار داشته باشد بدین ترتیب می تواند جابجایی را در حجم بالا انجام دهد. این دستگاه قابلیت نصب در کنار پله های معمولی را هم دارد و شما می توانید به جای استفاده از پله های معمولی از پله های برقی استفاده کنید. افرادی که مشکل ستون فقرات دارند باید حتما از پله برقی استفاده کنند که در این صورت به پا و کمر آنها فشاری وارد نمی شود.
اطلاعات تماس
آدرس : تهران. چهارراه یافت آباد. بازار مبل خلیج فارس. طبقه دوم. واحد ۵۹
تلفن : ۶۶۶۷۵۷۳۲
فکس : ۶۶۶۷۵۲۱۲
موبایل : ۰۹۱۲۴۲۸۴۶۴۲
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آراد صنعت آناهیتا می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح